петък, 2 септември 2011 г.

Да си малък



 

Добре дошли,

в страната на малките неща, където всичко е адски миниатюрно и същевременно изпълнено с толкова живинка, с огрома страст и вдъхновение.


Не един творец, писател, режисьор са били подтиквани именно от този приказен свят, да създадат велики произведения. 


Там са ежедневия чудесата, които човек е свикнал да нарича наука, измишльотина или заблуда.





 
 


В някои от следващите мои фотографии ще можете да разгледате най-различни същества, накои от тях често срещаме, а други никога не сме виждали.


Освен малките сладурести животинки, можете да видите и различни кътчета от техния дом.
 

Колекцията от макроси започна като леко увлечение, докато един ден не установих че е страст. 

 
Така, че ако видите, някой да се рови по градинки, гори, паркове и храсталаци, в неестествена поза, моля Ви не го съдете. 






 



Написах тази статия, за да Ви покажа, колко живот има по клоните на дърветата, по камъните, по листата, в близкото храстче, в влажното кътче под някой дървесен корен, или в най-тъмното ъгълче под дивана Ви. 


Необходимо е в днешното ни общество да всеем малко респект от заобикалящия ни свят и да спрем да го рушим. Така режем сами клона, на който седим. 


Освен всички живи същества, които избиваме строейки магистрали, молове, заводи, ние рушим себе си.

Говори се, че пчелите ще са само мит за внуците ни. Всички вредни газове и емисии, които се отделят във въздуха объркват малките същества. Те не могат да се ориентират и да стигнат до кошера си. Мисля, че лошия въздух не убива само тях. Това, че сме по-издръжливи, не ни прави вечни.
Калинките например са малки хищници, бръмбарчета, които съвсем успешно ни спасяват от листните и щитоносните въшки по нашите растения. Ето защо някои хора изключително старателно ги отглеждат.
Ако разпознаете животинките на някоя от снимките, пишете ми, тъй като много от тях са ми непознати, а любопитството е голямо. Ще се радвам да споделите Вашите познания в тази област.