понеделник, 25 август 2014 г.

От стари дънки - нови зашеметяващи къси гащетки

Да позная ли, че имате скрит поне един чифт стари дънки, които не носите, не сте рециклирали все още, и не ги изхвърляте - за всеки случай, ако потрябват за нещо.....

Ето и една идея, за всички "плюшкиновци", като мееен.

Първо отрежете крачолите, така че да се оформят къси панталонки, с желаната от Вас дължина. Аз лично ги рязах три пъти, докато ми хареса, важното е да имате какво да режете :)))



След това, използвах груба пемза и причиних следи все едно са носедни десетилетие, тези дънки. По този начин лесно можете да направите великолепно протриване, леко закъсване на плата, избледняване на цвета, а защо не и цяла кръпка.


От вътрешната страна на крачолите приших розова дантела, като предварително не отбелязах къде ще премахна дънчения плат.


И така, изрязах след това с ножичката няколко дупки. По този начин се оформиха няколко кръпки, под които се виждаха орнаментите на дантелата. Крайчетата разнищих, както и ръба на самите къси гащетки. 




Получи се сладурско. Ефекта ще бъде съвършено приложен ако го направите например със заден джоб на дънките. Аз само леко си закъсах там плата.

Носете дрехите си с удоволствие, така и Вие ще се чувствате комфортно в кожата си.

неделя, 17 август 2014 г.

Сушенки на поразия

Ако често сте гостували на Вашата баба, сигурно си спомняте нанизаните на конец тънки шайби плодове, окачени на пирон в знойното лято на детството Ви. Днес сушените плодове преживяват своя Ренесанс и неслучайно отново се произвеждат в огромни количества. Те съдържат незаменими хранителни вещества в голяма концентрация. Това е причина и вкусът им да е много по-наситен от този на пресните.



За щастие, вече живеем във времена, които ни позволяват да изсушаваме плодове и зеленчуци далеч по-лесно и за по-кратко време, в домашни условия. 


През летния период изобилието от продукти, ни предоставя възможност да приготвим компоти, конфитюри, сладка и туршии. Безпорно, обаче най-добрият и здравословен метод за съхранение е тяхното изсушаване. Така запазваме всички витамини.

Кога са най-полезни?

Хапвайте сушени плодове като основна храна в разтоварващ ден. Те могат да бъдат меню за строга ограничаваща диета. Изключително полезни са - съдържат балансирано количество минерали и витамини, полезни въглехидрати. В изсушените плодове има и много разтворима целулоза (пектини), която нормализира процеса на преработване на храната. Именно целулозата поема вредните продукти от обмяната на веществата и ги извежда от организма. Заедно с тях се извеждат и излишъците от холестерола.

Повечето плодове могат да се изсушават цели или разрязани на парченца, със или без костилки или семки. Освен това заемат изключително малко място, в сранение с останалите методи за консервиране и приготвяне на зимнина.

Изсушените плодове и зеленчуци се съхраняват в плътно затворени стъклени буркани или в книжни торби в сухо прохладно помещение. Вярно, компотите също се съхраняват в буркани, но сушенките заемат много по-малко пространство. Когато е необходимо да ги използвате, накиснете ги във вода за кратко време и те многократно ще увеличат обема си. Това е така, защото самия процес на сушене извлича водното съдържание от плода или зеленчука. Реално той се превръща в гъба, способна да погълне обратно голямо количество вода.


Кой плод за какво помага?

За да сте по-работоспособни на работното си място, яжте фурми. Те съдържат много въглехидрати – до 70% и затова засилват концентрацията, възстановяват силите при умствени и физически натоварвания. Три-четири фурми, покриват дневната нужда от желязо за нашия организъм. А 100гр. фурми с един банан е идеалната енергийна бомба, ако имате нужда от енергия.

Ако кашляте, имате ангина или бронхит, яжте смокини. Благодарение на противовъзпалителното си действие, те се използват в народната медицина като помощно средство срещу настинка. Сушените смокини никога не се мият.

Със стафиди хранели робите в древния свят - за да издържат на тежкия труд. Гроздето в сушено състояние наистина доставя много енергия (съдържа над 50% гроздова захар). За да помогнете на тялото си да се предпази от остеопороза, хапвайте сушените гроздови плодове. Богати са на магнезий, бор и манган, които възпрепятстват появата на остеопороза. При недостиг на тези минерали се нарушава усвояването на калций от организма. 

Мързеливите черва и запекът пък се лекуват със сини сливи. Това са едни от най-разпространените сушени плодове у нас. В народната медицина конфитюрът от сини сливи се препоръчва при проблеми с перисталтиката. Сушените сини сливи съдържат много баластни вещества и ензими, които облекчават и регулират работата на храносмилателната и отделителната система. 

Сушени кайсии, най-полезните им съставки са калият, калцият, желязото. Сушените ябълки подобряват храносмилането и имат антиоксидантно свойство. Богати на желязо, фосфор и магнезии успешно помагат за вдигане на имунитета и борбата с депресията. 

Сушеният банан съдържа ценни хранителни вещества. Бананите намалят риска от сърдечносъдови болести поради високото си съдържание на калии. Пак заради него те подпомагат и възстановяването на костите, зъбите, черния дроб и мускулите

Нашето семейство се сдоби със сушилня за плодове и зеленчуци. И така фабриката, заработи с пълна сила. Ето и част от нашата продукция. 


Изключително лесно се сушат магданоз, целина, копър и други подправки




Така, зимата - цялата къща ухае на истински подправки, задушени в гореща супичка, способна да стопли и най-мразовития ден. А удоволствието да сготвим с домашни подправки е незаменимо.




ОБЪРНИ ВНИМАНИЕ:

За хора с алергии е добре да избягват прекомерната консумация на сушени плодове, често те се обработват с калиев или натриев сорбат и други алергизиращи агенти. Сушените плодове вдигат нивото на кръвната захар, така че не прекалявайте.

Освен това, някои от плодовете, за да изглеждат свежи, се обработват със сяра. При някои хора това предизвиква главоболие.



събота, 9 август 2014 г.

Жива храна - здравословно

   Много често, когато решим да се храним здравословно се обръщаме към плодове, зеленчуци, семена и ядки. Прибягваме до ядките, когато нямаме време и трябва да похапнем набързо. 

   Случва се нерядко да се изяждат ядки (най-често печени) в огромни количества. Но дали това е решение?! Дали ги консумираме правилно?!

   До скоро, незнаех, че ядките и семената трябва да са сурови и да се киснат във вода. А в последствие се зачудих, какво толкова се променя в една ядка, за да е по-полезна накисната?!

   След като изрових доста информация по темата, сета ще се опитам да я предоставя тук в синтезиран вид.




   Факт, е че почти всички ние си купуваме бадеми, фъстъци, бирени фъстъци, лешници, пържена царевица и т.н. в онези малки пакетчета от супермаркети и други магазинчета. Всички те са претърпели термична обработка под някаква форма. Ядките и семената притежават полезни мазнини, които изпечени, се променят така че не могат да се свързват с водата, а това ги прави трудно усвояеми от нашия организъм. Минералите и витамините, не могат да е изпичат - те всъщност изчезват. Така консумираме празни, мъртви ядки и семена, заблуждавайки се, че се храним здравословно. От полезна и жизнено важна, превръщаме храната си, най-малкото в безполезна, а понякога дори и във вредна.




   Ядките, съдържат вещества наречени ензимни инхибитори. Те са жизнено важни за тях, защото веднъж попаднала в почвата - една ядка или семе, то бива предпазено от гниене. Така бъдещето на природата, сбрано в едно семенце, бива спасено и запазено живо, докато се създадат благоприятни условия, за неговото развитие. Тези ензими, обаче са вредни за нашия организъм. Като всяко живо същество, ние също имаме ензими - храносмилателни и метаболитни. Те разграждат храната и подпомагат всички процеси в тялото. Ензимните инхибитори на ядките и семeната, пречат на нашите ензими, като се свързват с тях или като ги деформират. Не случайно, за ензимите казват: "Създадени, да разрушават!"


    Също така ядките и семената съдържат фитинова киселина в обвивките си. Когато тя попадне в организмът ни, се свързва с калция, магнезия, медта, желязото и цинка и не ни позволява да усвоим полезните вещества от погълнатата, така полезна храна. Напротив, когато се консумират големи количества, може да ни доведе до дефицит на минерали, да раздразни стомаха ни или да ни донесе други здравословни проблеми.
    Не звучи много добре нали?
    Този проблем е отстранен, след като е открито простичкото решение ядките и семената да се накисват във вода, за определено време. За всяко семенце това е различно, за да може то да покълне и да се развие.
    Когато се накисват ензимните инхибитори се неутрализират и фитиновата киселина се премахва. Ядката се „събужда“, започва процеса на покълване и тя става жива. Стимулира се произвеждането на полезни ензими, увеличава се количеството на витамини, особено на В групата, разбива се глутена и ядките се усвояват много по-лесно, протеинът става по-лесен за абсорбиране, предотвратява се загубата на минерали, неутрализират се токсините и се предотвратяват различни заболявания.



   Когато поставите ядките или семената във купичка или чаша с вода, ще забележите, че за първите час-два, водата е покафеняла, а освен това горчи. Това е признак, че вредните за нас вещества са започнали да се отделят.
   Аз обикновено изхвърлям тази вода и я заменям с чиста. Така накиснати ядките и семната, се поставят на слънчево местенце във Вашия дом, но не на пряка слънчева светлина. Ще покълнат много лесно, защото ще разполагат с всички ценни за тях съставки - влага и светлина. След като са покълнали и са готови за консумация, можете да ги съхраните така, известно време в хладилник.



   По този начин можете да консумирате семена като просо, чия, нахут, гречка и т.н. Все храни, които не съм мислила, че могат да се консумират сурови, а при варене и печене, повечето им ценни вещества се изпаряват. Някои от описаните по-долу "суперхрани", не покълват. Но това не означава, че не се съживява и развива отвътре, самото семенце. Например лененото семе, за да се консумира сурово е достатъчно за една вечер, да се накисне във вода. Самите семенца набъбват, а водата в съда се превръща в желеподобна. Именно по това ще познаете, че е готово за консумация.
   Ето и времето за накисване на различните ядки и семена:
Люцерна         8 часа / 2-5 дни, за да покълне
Бадеми 8-12 часа / над 12 часа, за да покълне
Бразилски орех не се кисне / не покълва
Боб 8-12 часа / 3-5 дни, за да покълне
Ечемик 6-8 часа / 2 дни, за да покълне
Елда 15 минути / 1-2 дни, за да покълне
Жито
Кашу
10-12 часа
2-3 часа / не покълва
Киноа 2 часа / 1-2 дни, за да покълне
Кедрови ядки не се кисне / не покълва
Конопено семе не се кисне / не покълва
Леблебия 12 часа /  над 12 часа, за да покълне
Ленено семе 8 часа / не покълва
Леща 8 часа / над 12 часа, за да покълне
Лешници 6-8 часа / не покълва
Макадамия не се кисне / не покълва
Нахут 12 часа / над 12 часа, за да покълне
Пшеница 7 часа / 2-3 дни, за да покълне
Ориз 9 часа / 3-5 дни, за да покълне
Орехи 4 часа / не покълва
Овес 6 часа / 2-3 дни, за да покълне
Просо 8 часа / 2-3 дни, за да покълне
Ръж 6 часа / 2-3 дни, за да покълне
Слънчогледово семе 2 часа / 2-3 дни, за да покълне
Сусам 8 часа / 1-2 дни, за да покълне
Спелта 6 часа / 2-3 дни, за да покълне
Тиквено семе 8 часа / 1-2 дни, за да покълне
Царевица 12 часа / 2-3 дни, за да покълне
Чия30 минути / 2-3 дни, за да покълне
Шам фъстък не се кисне / не покълва
Жито                                                                    10-12 часа
Сминдух                                                              10-12 часа

   Добър апетит и се грижете за своето здраве! Така един ден, то ще Ви се отблагодари!



 П.П. Нямате представа, колко са вкусни покълналите орехчета! </love>