събота, 9 август 2014 г.

Жива храна - здравословно

   Много често, когато решим да се храним здравословно се обръщаме към плодове, зеленчуци, семена и ядки. Прибягваме до ядките, когато нямаме време и трябва да похапнем набързо. 

   Случва се нерядко да се изяждат ядки (най-често печени) в огромни количества. Но дали това е решение?! Дали ги консумираме правилно?!

   До скоро, незнаех, че ядките и семената трябва да са сурови и да се киснат във вода. А в последствие се зачудих, какво толкова се променя в една ядка, за да е по-полезна накисната?!

   След като изрових доста информация по темата, сета ще се опитам да я предоставя тук в синтезиран вид.




   Факт, е че почти всички ние си купуваме бадеми, фъстъци, бирени фъстъци, лешници, пържена царевица и т.н. в онези малки пакетчета от супермаркети и други магазинчета. Всички те са претърпели термична обработка под някаква форма. Ядките и семената притежават полезни мазнини, които изпечени, се променят така че не могат да се свързват с водата, а това ги прави трудно усвояеми от нашия организъм. Минералите и витамините, не могат да е изпичат - те всъщност изчезват. Така консумираме празни, мъртви ядки и семена, заблуждавайки се, че се храним здравословно. От полезна и жизнено важна, превръщаме храната си, най-малкото в безполезна, а понякога дори и във вредна.




   Ядките, съдържат вещества наречени ензимни инхибитори. Те са жизнено важни за тях, защото веднъж попаднала в почвата - една ядка или семе, то бива предпазено от гниене. Така бъдещето на природата, сбрано в едно семенце, бива спасено и запазено живо, докато се създадат благоприятни условия, за неговото развитие. Тези ензими, обаче са вредни за нашия организъм. Като всяко живо същество, ние също имаме ензими - храносмилателни и метаболитни. Те разграждат храната и подпомагат всички процеси в тялото. Ензимните инхибитори на ядките и семeната, пречат на нашите ензими, като се свързват с тях или като ги деформират. Не случайно, за ензимите казват: "Създадени, да разрушават!"


    Също така ядките и семената съдържат фитинова киселина в обвивките си. Когато тя попадне в организмът ни, се свързва с калция, магнезия, медта, желязото и цинка и не ни позволява да усвоим полезните вещества от погълнатата, така полезна храна. Напротив, когато се консумират големи количества, може да ни доведе до дефицит на минерали, да раздразни стомаха ни или да ни донесе други здравословни проблеми.
    Не звучи много добре нали?
    Този проблем е отстранен, след като е открито простичкото решение ядките и семената да се накисват във вода, за определено време. За всяко семенце това е различно, за да може то да покълне и да се развие.
    Когато се накисват ензимните инхибитори се неутрализират и фитиновата киселина се премахва. Ядката се „събужда“, започва процеса на покълване и тя става жива. Стимулира се произвеждането на полезни ензими, увеличава се количеството на витамини, особено на В групата, разбива се глутена и ядките се усвояват много по-лесно, протеинът става по-лесен за абсорбиране, предотвратява се загубата на минерали, неутрализират се токсините и се предотвратяват различни заболявания.



   Когато поставите ядките или семената във купичка или чаша с вода, ще забележите, че за първите час-два, водата е покафеняла, а освен това горчи. Това е признак, че вредните за нас вещества са започнали да се отделят.
   Аз обикновено изхвърлям тази вода и я заменям с чиста. Така накиснати ядките и семната, се поставят на слънчево местенце във Вашия дом, но не на пряка слънчева светлина. Ще покълнат много лесно, защото ще разполагат с всички ценни за тях съставки - влага и светлина. След като са покълнали и са готови за консумация, можете да ги съхраните така, известно време в хладилник.



   По този начин можете да консумирате семена като просо, чия, нахут, гречка и т.н. Все храни, които не съм мислила, че могат да се консумират сурови, а при варене и печене, повечето им ценни вещества се изпаряват. Някои от описаните по-долу "суперхрани", не покълват. Но това не означава, че не се съживява и развива отвътре, самото семенце. Например лененото семе, за да се консумира сурово е достатъчно за една вечер, да се накисне във вода. Самите семенца набъбват, а водата в съда се превръща в желеподобна. Именно по това ще познаете, че е готово за консумация.
   Ето и времето за накисване на различните ядки и семена:
Люцерна         8 часа / 2-5 дни, за да покълне
Бадеми 8-12 часа / над 12 часа, за да покълне
Бразилски орех не се кисне / не покълва
Боб 8-12 часа / 3-5 дни, за да покълне
Ечемик 6-8 часа / 2 дни, за да покълне
Елда 15 минути / 1-2 дни, за да покълне
Жито
Кашу
10-12 часа
2-3 часа / не покълва
Киноа 2 часа / 1-2 дни, за да покълне
Кедрови ядки не се кисне / не покълва
Конопено семе не се кисне / не покълва
Леблебия 12 часа /  над 12 часа, за да покълне
Ленено семе 8 часа / не покълва
Леща 8 часа / над 12 часа, за да покълне
Лешници 6-8 часа / не покълва
Макадамия не се кисне / не покълва
Нахут 12 часа / над 12 часа, за да покълне
Пшеница 7 часа / 2-3 дни, за да покълне
Ориз 9 часа / 3-5 дни, за да покълне
Орехи 4 часа / не покълва
Овес 6 часа / 2-3 дни, за да покълне
Просо 8 часа / 2-3 дни, за да покълне
Ръж 6 часа / 2-3 дни, за да покълне
Слънчогледово семе 2 часа / 2-3 дни, за да покълне
Сусам 8 часа / 1-2 дни, за да покълне
Спелта 6 часа / 2-3 дни, за да покълне
Тиквено семе 8 часа / 1-2 дни, за да покълне
Царевица 12 часа / 2-3 дни, за да покълне
Чия30 минути / 2-3 дни, за да покълне
Шам фъстък не се кисне / не покълва
Жито                                                                    10-12 часа
Сминдух                                                              10-12 часа

   Добър апетит и се грижете за своето здраве! Така един ден, то ще Ви се отблагодари!



 П.П. Нямате представа, колко са вкусни покълналите орехчета! </love>

Няма коментари:

Публикуване на коментар